E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

15 Temmuz 2018 Pazar

Gelir idaresi başkanlığı yıllık cirosu 10 Milyon TL yi geçen firmalar için, E-Fatura zorunluluğu getirmişti. E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Arşiv Başvurusu Nasıl Yapılır? E-İrsaliye Başvurusu Nasıl Yapılır Gibi Sorularda oldukça sorulmaya başlandı. Bu yazımızda başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız.

E-faturaya ve E-Defter Geçiş için Ciro Limitleri Nelerdir?

Gelir idaresi başkanlığı idaresi yıllık cirosu 10 milyon TL yi geçen firmaların zorunlu olarak e-fatura/e-defter alt yapısına geçmeyi zorunlu kıldı. Mükelleflerden internet ortamında satış yapan, sanal pos ile tahsilat alan ve kargo ile gönderim yapan firmalar için ise bu zorunluluğun limiti 5 Milyon Tl olarak belirlendi.

Yani bir mükellef e-ticaret üzerinden satış yapıyorsa 5 Milyon TL ciro ile birlikte zorunlu e-fatura mükellefi olurken, e-ticaret yapmayan bir mükellef 10 Milyon TL ciroyu aşması durumunda zorunlu olarak e-fatura/e-defter mükellefi olmak zorundadır.

E-Fatura ile Kağıt Fatura Arasında Ne Fark Var?

E-Fatura ile kağıt fatura arasında yükümlülük açısından hiç bir fark yoktur. Sadece faturalama işleminin dijital ortama taşınması ve saklanması  konusunda farklılık vardır.

Gönüllü Olarak E-Fatura Mükellefi Olabilirmiyim?

E-Fatura mükellefi olmak zorunlu hal dışında da mümkündür. Herhangi bir mükellef gönüllü olarak e-fatura mükellefi olabilir. E-Fatura mükellefliğine gönüllü geçen firmalar için E-Defter geçişi zorunlu değildir.

E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Fatura/E-Defter mükellefi olmak için öncelikle firmanıza ait Mali Mühür olmak zorundadır. Mali Mührünüz yok ise https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go adresinden öncelikle mali mühür başvurusunda bulunmalısınız. Mali mühür ile ilgili ödeme işlemleri yapıldıktan birkaç gün sonra mali mühür adresinize ulaşacaktır.

Mali mühür başvurusu sırasında formları eksiksiz ve doğru doldurmanız çok önem arzetmektedir. Aksi halde tüm uğraşlarınız boşa gidebilir.

Mali mühür size ulaştıktan sonra, yapmanız gereken https://portal.efatura.gov.tr/efaturabasvuru/ adresinden formu doldurup mali mühür ile imzalayıp göndermektir. İlgili başvuru yapıldıktan sonra zorunluluk kapsamında e-fatura geçişi yapıyorsanız e-defter başvurusu için de https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/ adresinde e-defter başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

E-Fatura Mükellefi Olduktan Sonra, Nasıl E-Fatura Keserim?

E-Fatura mükellefi olduktan sonra yapmanız gereken işlem öncelikle nasıl bir sistem kullanacağınıza karar vermektir. Gelir idaresi başkanlığı herhangi bir muhasebe sistemi kullanmayan mükellefler için e-fatura portalından, mükelleflerin gelen-giden faturalarını yönetme imkanı sağlamıştır.

Fakat saklama ile ilgili herhangi bir hizmet vermemektedir. bu sebeple e-fatura işlemlerini portal üzerinden gerçkekleştirecek firmaların, E-fatura kayıtlarını yasal süre boyunca ayrıca saklama zorunluluğu vardır.

Muhasebe Sistem Entegrasyonu ile E-Fatura Kullanımı

Muhasebe sistemi ile e-fatura kullanmak akıllıca bir yoldur. Mükellefe maliyet yüklese de getirmiş olduğu kolaylıklar kısa zamanda firmayı hem maddi, hemde iş akışı yönüyle çok rahatlatacaktır.

E-Fatura Entegratör firmaları ile kesilen e-faturaların saklama hizmetini de entegratöre yükleyebilirsiniz. E-Fatura Entegratörü olarak Logo Yazılım A.Ş. ise lider pazar payına sahiptir.

Logo Yazılım A.Ş. yi pazar payında lider kılan değerler şüphesiz kusursuz bir süreç yönetimi sağlamasıdır. 

Logo Yazılım Ürünlerinde E-Devlet Süreçlerinin Avantajları

 Logo yazılım küçük işletmeler için muhasebe programı olmaksızın, sadece Logo portalını kullandırarak aylık fatura gönderim ve alım sayısı az olan firmalar için çok uygun fiyatlı çözümler sunmaktadır. Kolay bir kullanım arayüzüne sahip olan Logo E-fatura portalından e-fatura, e-arşiv, e-irsaliye kesim ve gönderim işlemleri yapılabildiği gibi e-defter kayıtlarının saklanması da mümkündür.

Logo E-Fatura alt yapısında kontör mantığı kullanan Logo yazılım, bu sayede sabit bir ücret olmaksızın müşteri kullandığı kadar ücret ödüyor. Ay sonunda sıfırlanmayan kontör yapısı ile maliyet çok uygun fiyata sağlanmaktadır.

Bir çok firmanın uygulama da kullandığı zorunlu gönderim sayısı ve ay sonunda taahüt edilen sayıda faturanın kesilmemesi gibi durumlarda uygulanan haksız ücretler firmaları mağdur etmektedir.

Logo Muhasebe Entegrasyonu ile E-Fatura kullanımı

Logo yazılım Go3 ürünü itibari ile e-fatura alt yapısını desteklemektedir. Go 3 ürününe alınacak olan e-fatura, e-defter, e-irsaliye ve e-arşiv gibi modüller ile tüm e-dönüşüm süreçleri kusursuz olarak tek programdan yönetilmektedir.

Kolayca faturalama imkanı sağlayan Logo Go 3, gelen e-faturaların da otomatik işlenmesini sağlıyor. Bu durumda muhasebesel işlemler süreç içerisinde bir nevi otomatiğe bağlandığından işletmeler çok daha az personelle çok daha fazla hatasız iş yapabilmektedir.

Logo Go 3 ürünlerinde E-Fatura Nasıl Kesilir? https://www.youtube.com/watch?v=ILfpuSr_lIA&t=107s

Logo Go 3 ürünlerinde E-Arşiv faturası Nasıl Kesilir? https://www.youtube.com/watch?v=ILfpuSr_lIA&t=107s

Logo Go 3 ürünlerinde Gelen E-Fatura Nasıl İşlenir? https://www.youtube.com/watch?v=9f43z8QZd14&t=4s

Logo Go 3 ürünlerinde E-Arşiv Faturası Nasıl İptal Edilir? https://www.youtube.com/watch?v=5Mj_ZHYyXoI

 

Daha Detaylı Bilgi yada Destek Almak İçin

daha detaylı bilgi, ya da Zensoft Yazılım A.Ş.den destek alarak e-fatura süreçlerine geçiş için bizden destek alabilirsiniz. Destek için 0246 232 33 62 Numaralı Sabit, 0554 577 2 775 Nolu Gsm yada info@zensoft.com.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

Yorumunu bırak