fbpx

SAHA SATIŞ SÜREÇLERİNDE RİSK YÖNETİMİ

Saha satış operasyonlarında, satış elemanının işlem sırasında sistemde tanımlı olan müşteri risk parametrelerinin referans alınarak, satış işleminin durdurulması veya yetki seviyesine göre işleme devam etmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede risk oluşturan satışları engelleyerek maddi kayıpların önüne geçebilirsiniz.

M320 içinde, ayarlar menüsünde, sistem sekmesinde yer alan Risk Kontrolü parametresini aktif ederek, satış işlemi sırasında müşterinin risk parametrelerinin dikkate alınarak satıcının uyarılmasını veya durdurulmasını sağlayabilirsiniz.

Vade Kriteri Parametresi

Logo ERP içinde, Cari Hesaplar > Değiştir > Parametreler alanında yer alan vade kriteri alanında vade kriteri yapılacak işlemleri seçtikten sonra, gün aşımı ve tutar alanını doldurarak, işlemin aşılması durumunda sistemin nasıl davranması gerektiğini belirtebilirsiniz. 

İşleme devam edilecek : Parametreyi dikkate almaz.

Kullanıcı Uyarılacak : Kullanıcıyı uyarır. İşlemi kullanıcının insiyatifine bırakır.

İşlem Durdurulacak : Tahsilat işlemi yapılmadan satışa izin vermez.

Risk Parametreleri

Logo ERP içinde, Cari Hesaplar > Değiştir > Risk Bilgileri alanında her işlem için bir risk tutarı girildikten sonra, ilgili tutarın aşılmasında sistemin nasıl davranacağını tanımlayabilirsiniz.

Risk ve vade kriterleri, satıcı firmanın müşteri bilgilerinde yer alan değerlere göre Sahadaki satıcı plasiyerin yönlendirilmesini otomatik sağlar. Bu sayede firmanın müşteri analizinin yapay zeka ile yapılarak olası maddi kayıplar önlenmiş olur.